Nie dotykać!


przycisk końca świata

Pratchett krótko i dosadnie o nowoczesnych formach komunikacji

2012-08-16 18:20:02

Terry about social networking
- SMSy, Tweetowanie i sieci społecznościowe stoją za zjawiskiem, które określamy „trudną młodzieżą”. – twierdzi Terry Pratchett w wywiadzie udzielonym dla Daily Mail.
Według Terrego właśnie SMSy i sieci społecznościowe uniemożliwiają dzieciom naukę poprawnej angielszczyzny i stoją za większością problemów wychowawczych. Dzieciaki przejawiają brak motywacji do działania w kwestii rozwijania tych umiejętności, dlatego właśnie rodzice powinni odgrywać większą rolę w zachęcaniu ich do interakcji z rówieśnikami w rzeczywistości, a nie tylko w świecie wirtualnym. Portale społecznościowe czy krótkie wiadomości w komunikatorach sprawiają, że zatracamy zdolność komunikacji.

- Musisz wejść w interakcję z innymi ludźmi. Kiedy ktoś wysyła mi SMSa myślę sobie; „nie mam zamiaru się tym przejmować”. Szekspir przeszedł wiele nieprzyjemności broniąc ojczystego języka, tylko o to, by teraz zaprzestać używania w nim połowy spółgłosek.

Serwisy społecznościowe takie jak Facebook czy Twitter sprawiają, że młodzi ludzie nie są w stanie prawidłowo komunikować się z innymi. To z kolei powoduje, że swoje uczucia czy pragnienia wyrażają przez niewłaściwe lub agresywne zachowanie. Szeroki zasób słownictwa pomaga dzieciakom w wyrażeniu siebie samych.
- Jeśli posiadasz bogate słownictwo możesz łatwiej wyrazić swoje myśli. Powstrzymuje cię to przed frustracją. - stwierdził Terry podczas rozdania nagród South Bank Arts Awards. – Jeśli odnajdujesz w swoim słowniku odpowiednie słowa na to, co właśnie masz na myśli, możesz przekazać swoją wiadomość dalej. Jestem pewien, że jest to bezpośrednio powiązane z zachowaniem młodych ludzi.
Przemyślenia Pratchetta potwierdzają badania psychologów, którzy alarmują o powolnym zaniku umiejętności komunikacji w życiu osobistym.
Zaraz po przeczytaniu tekstu, wyciągnijcie więc znajomych do pobliskiego pubu na „rozwijanie interakcji z rówieśnikami”. Terry Approved!

Źródło

Zobacz powiązane książki: Kosiarz

Autor: Marek Sobczak