Zobacz więcej z kategorii: świad dysku

Kolejne ciekawe odkrycie w Świecie Kuli!

2012-10-03 20:44:00

Nie da się ukryć: dla naukowców były to bardzo pracowite wakacje. Pracowite oraz, co warto dodać, owocne. Odkrycie (a właściwie udowodnienia istnienia) “boskiej cząstki” - Bozonu Higgsa . Śledzone z uwagą na całym świecie lądowanie łazika Curiosity (tak swoją drogą to ciekawostka:Curiosity ma własną playlistę “na dzień dobry”, coby za bardzo nie tęsknił za Ziemią). Wydawało się, że apogeum letnich odkryć zostało osiągnięte I nic więcej się już nie wydarzy. Błąd, przynajmniej z punktu widzenia fanów twórczości Mistrza!

HEX – dzieło genialnych (ewentualnie “genialnych”) magów z budynku Magii Wysokich Energii, części Niewidocznego Uniwersytetu. Maszyna, której serce stanowią mrówki. Tysiące, dziesiątki tysięcy mrówek. Pozostające pod wpływem magii maleńkie owady, posiadające kolektywny umysł. Kilometry rurek, ogromna dźwignia, mysz, klepsydra na sprężynie, akwarium, drewniana klawiatura. Pluszowy miś, bez którego HEX nie ma najmniejszego zamiaru pracować (dzięki, Wiedźmikołaju!). Wyobraźnia sir Terry'ego wspinająca się niespiesznie na swój Mount Everest. Jest to atom techniki w świecie prawie kompletnie zdominowanym przez magię.

Pod koniec sierpnia naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opublikowali wyniki badań, które nie wstrząsnęły opinią publiczną tak bardzo, jak wydarzenia przytoczone w pierwszym akapicie. W końcu kogo normalnego i poważnego obchodzi to, w jaki sposób mrówki poszukują pożywienia?

Na szczęście większość czytelników książek Pratchetta nie spełnia albo kryterium pierwszego, albo drugiego, albo obu. :)

Okazało się, że zachowanie członków mrowiska podczas poszukiwania jedzonka jest ZASTANAWIAJĄCO zbliżone do działania TCP. Stworzonka (o łacińskiej nazwie Pogonomyrmex barbatus) wychodzą szukać pojedynczo, mrowisko reguluje zaś ilość owadów wysyłanych w zależności od ilości znajdowanego pokarmu. Nie jestem informatykiem, nie znam w detalach zasad działania w/w protokołu internetowego, ale artykuł napisany na podstawie badań wydaje się pokazywać podobieństwa dosyć dobitnie. Balaji Prabhakar, profesor współodpowiadający za badania, a także ekspert w dziedzinie sieci komputerowych, stwierdził wręcz, iż “jeśli odkrycie to miałoby miejsce w latach 70' ubiegłego wieku, zanim TCP zostało napisane, mrówki te mogłyby mieć bardzo duży wpływ na powstanie internetu”.

Przypuszczam, że sir Terry mógłby zostać wtedy obwołany nawet I wizjonerem, nawet jeśli nie przez uczonych, to przez fanów jak najbardziej!

Sposób organizacji poszukiwań pożywienia wydaje się zresztą być lustrzanym odbiciem jeszcze kilku innych cech protokołu TCP, jednak jak pisałem wyżej – informatykiem nie jestem I sieci komputerowe są dla mnie owianą delikatną mgiełką tajemnicy, dlatego nie mogę się do owych cech odnieść. Zainteresowanych zapraszam za to do przeczytania zarówno artykułu, jak i samych wyników badań, z których można dowiedzieć się więcej (linki pod tekstem, język angielski).

Nie jest to może wierne odbicie HEXa w warunkach Świata Kuli. Takie zapewne szybko nie powstanie, jeśli w ogóle, jako że producenci elektroniki prześcigają się w nowinkach technicznych idących w kompletnie inną stronę. Nie jest to może wypełnienie się co do joty obrazu, który powstał kiedyś w zakamarkach umysłu Mistrza. Nie jest to może odkrycie, które uczyni nasz XXI wiek I życie w nim jakoś zauważalnie lepszym.

Jest to tylko atom magii w świecie prawie kompletnie zdominowanym przez technikę.

źródło 1
źródło 2

Zobacz powiązane książki: Wiedźmikołaj

Autor: Damian