Zobacz więcej z kategorii: świad dysku

Nikt nikomu do spodni nie zagląda...

2012-02-01 18:54:44

Polly
John Mullan, a łamach brytyjskiego dziennika The Guardian przeprowadza swoje listy i statystyki związane z literaturą.
Zestawienia nie dość, że zaskakują, bawią to jeszcze skłaniają do przemyśleń. Jednym z łatwiejszych w wykonaniu i zawsze się udających gagów dla autorów sztuk teatralnych, książek, filmów czy seriali jest przebranie mężczyzny za kobietę i przedstawienie go w milionach dwuznacznych czy poplątanych sytuacji, przy których od śmiechu pękają haftki w gorsetach.

W drugą stronę jakoś nie szczególnie się to udaje. Zamiast spodziewanej sympatii i dużej dozy przychylności, pozostaje konsternacja. Jednak Guardnian odnalazł przykłady tych autorów i wykreowanych przez nich postaci kobiet przebranych za mężczyzn, które zachwycają i z dumą biorą na swoje barki powierzone im zadania.
W dziesiątce wytypowanej przez dziennikarza tego brytyjskiego magazynu nie mogło zabraknąć takiej sławy jak Eowina z Władcy Pierścieni, która sprzeciwiwszy się woli króla przebiera się, nie zważając na niedopasowanie zbroi w okolicach żeber i wyrusza na wojnę z siłami ciemności, podczas bitwy będąc znaną szerzej jako młodzieniec o imieniu Dernhelm. Przyznać trzeba, że odwagi jej nie brakowało, nawet gdy stanęła oko w oko z Wodzem Nazguli.

Wspomina również o niezwykłej kreacji Doroty z Don Kichota autorstwa Cervantesa. Jej losy przecinają się ze ścieżką rycerską Don Kichota, kiedy w przebraniu mężczyzny ucieka przed Ferdynandem. Przedstawiona zostaje Don Kichotowi jako księżniczka fantastycznego kraju a jej prześladowca jako zły olbrzym. Na szczęście porzuca męskie przebranie i godzi się w końcu ze swym domniemanym prześladowcą, a nawet odwzajemnia jego miłość.

Wśród wymienionym 10 dam znalazła się również jedna, szczególnie bliska czytelnikom Pratchetta. Mowa oczywiście o „Potwornym Regimencie” i jego głównej bohaterce Polly Perks. Polly to przykład nie tyle feministki, co kobiety świadomej, inteligentnej i nie dającej sobie narzucić wymyślnych praw obowiązujących w Borogravi. Dlatego, zaniepokojona brakiem wieści od swojego brata Paula, postanawia wyruszyć jego śladem i również zaciągnąć się do wojska.
Problem w tym, że do wojska mogli zaciągać się tylko mężczyźni. Polly zatem, przy użyciu spodni i skarpetek (jak sama zauważyła, wystarczy para skarpet włożona w spodnie, by ludzie zaczęli zupełnie inaczej traktować człowieka), wyrusza na wojnę.

Jak się okazuje w jej regimencie, nie tylko ona ma pewną tajemnicę...
Umieszczenie Polly w zestawieniu Guardiana to wybór bardzo trafiony. Jak widać ewidentnie bryluje, jako jedna z bardziej wyrazistych dam, przyciągających czytelnika od tytułu do ostatniej liczby w kodzie kreskowym na okładce. Może wato więc, w długie, mroźne, zimowe wieczory poznać lub przypomnieć sobie losy przebojowej kobiety w wojskowych kamaszach. Zapewniam, że warto.
Pełne zestawienie znajdziecie na stronie The Guardian

Zobacz powiązane książki: Potworny Regiment

Autor: Marek Sobczak