Nie dotykać!


przycisk końca świata

Zobacz więcej z kategorii: dla nowicjuszy

Jak zacząć swoją przygodę z Pratchettem?

2007-04-15 18:06:42

Zawsze irytujący problem dla mnie stanowi to od jakiej książki danego pisarza zacząć poznawanie jego twórczości. Gdy dla przykładu zaciekawił mnie jakiś tytuł, czy wzrok przyciągnęła intrygująca okładka, zwykle okazywało się że jest to czwarty tom drugiego pięcioksięgu trzeciej serii, od którego nie ma sensu zaczynać czytania, bo fabuła jest zbyt skomplikowana, by zaczynać ją czytać od środka. Co więcej większość stron internetowych poświęconych pisarzowi jest tworzona przez jego zagorzałych fanów, dla innych zagorzałych fanów - mój problem jest tam pominięty bo dla wszystkich zainteresowanych oczywisty. Pal licho gdy autor skupia się na jednym świecie - kolejność książek można wydedukować z kolejności ich wydawania, gorzej jednak gdy pisarz jest twórczy i pisze kilka niezależnych serii - wybranie \"startowej\" książki staje się wtedy nie lada wyzwaniem. Postanowiłem więc napisać ten artykuł dla ludzi, stojący przed podobnym problemem, a dotyczącym książek Terry\'ego Pratchetta.

Wydaje się, że najlepszym początkiem jest wybór którejś z książek z serii \"Świata Dysku\", najpopularniejszej i lubianej przez wszystkich czytelników, nie tylko dla fanów Pratchetta. Książki te przesycone ciętym, inteligentnym humorem zwykle stanowią odrębną całość i można po nie swobodnie sięgać w dowolnej kolejności – jedynie kilka z nich stanowi wprost kontynuacje poprzednich części.

Generalnie wszystko zaczyna się od Koloru Magii, kiedy to poznajemy specyfikę płaskiego świata leżącego na grzbietach czterech słoni stojących na żółwiu – Wielkim A\'tuinie. Poznamy też jednego z głównych bohaterów książek Pratchetta - maga Rincewinda i budzący powszechną sympatię magiczny i śmiercionośny Bagaż. Jego kontynuacje stanowi Blask Fantastyczny, który w mojej ocenie stawiam ponad część pierwszą, którą przebija nawet humorem. Niezłym pomysłem może być też rozpoczęcie swojej przygody z dyskowym światem od Eryka, który jest najkrótszą książka z całej serii.Po Blasku fantastycznym kolejną częścią jest Równoumagicznienie, praktycznie nie związane z poprzednimi częściami. Stanowi jednak zaczątek do wątku wiedźm.

A właśnie! Serię świata dysku można podzielić na kilka wątków, każdy z nich ma swoich fanów, którzy właśnie ten uważają za najlepszy. Można wyróżnić:

Wątek związany z magami i Rincewindem:
Wątek związany ze Śmiercią
(Jest to jedna z najciekawszych postaci stworzonych przez Pratchetta, czego próbkę można zobaczyć chociażby tu;)

Wątek Wiedźm z Lancre

Wątek związany ze Strażą Miejską, Samem Vimes\'em, czy można powiedzieć z całym Ankh-Morpork (największym dyskowym miastem)


Wątek Moista von Lipwiga:a także wątek Tiffany ObolałejOczywiście podział miejscami jest dyskusyjny, bowiem część wątków się ze sobą przenika, tudzież niektóre książki trudno do któregokolwiek z nich przyporządkować vide Piramidy, czy Pomniejsze Bóstwa.
Mnie osobiście najbardziej do gustu przypadł wątek magów (próbka), a za nimi stawiam Straż/Śmierć, aczkolwiek jest to naprawdę kwestia indywidualna - znam wiele osób dla których właśnie książki o Wiedźmach są numerem jeden.

Na ten moment w Polsce wydano już 39 książek z serii „Świat Dysku”, jest więc w czym wybierać. Później, gdy już zostaje się fanem Terry\'ego (;)) sugeruje sięgnąć po książki okołodyskowe takie jak Nauka Świata Dysku, czy Sztuka Świata Dysku lub zmierzyć się z książką Davida Langeforda Testy Niewidocznego Uniwersytetu sprawdzając swoją wiedze o płaskim świecie. Nie do pogardzenia są także inne książki Pratchetta takie jak np. Dywan, który napisał w wieku 17 lat, czy trylogie nomów (ze Światem Dysku nie związaną). Ciekawą pozycją jest również Warstwy wszechświata/Dysk (wydane pod dwoma tytułami), który to wbrew sugerującemu tytułowi nie jest elementem „Świata Dysku”, a stanowi osobną książkę s-f (nie fantasy!).

Mam nadzieje, że ten tekst przyda się komuś, w wyborze pratchettowej lektury. Pozdrawiam, Corvvin.

30 kwietnia 2014 - poprawki i aktualizacja do stanu obecnego - Marek_Sobczak

Zobacz powiązane książki: Blask fantastyczny

Autor: corv