Make a wish...

2011-07-16 20:15:31

Podzielę się z Wami historią, która miała miejsce parę ładnych lat temu, jednak jest warta opowiedzenia – uwierzcie mi. Zresztą, zaraz sami się przekonacie…

Pratchett i Euan
W mediach słyszy się o Fundacji Make-A-Wish, której pierwsza organizacja powstała w Ameryce w roku 1986. W tej chwili jej działalność rozszerzyła się na 32 kraje na pięciu kontynentach. Make-A-Wish to fundacja, która zajmuje się spełnianiem życzeń dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 17 lat, cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Od 1986 roku spełniła prawie 40 tysięcy życzeń, czyli około dziesięciu na tydzień.

Czternastoletni wówczas (2006 rok) mieszkaniec Tain w Ross-shire, Euan Macrae, u którego zdiagnozowano Mięsak Ewinga (złośliwy nowotwór kości) przeżył dzięki fundacji najpiękniejszy dzień w swoim życiu. Biorąc pod uwagę to, jak nazywa się ta strona i czego dotyczy w głównej mierze, możecie się domyślać, jakie było życzenie chłopca. Euan pragnął spotkać się z Terry’m Pratchettem. Chłopiec jest ogromnym fanem jego twórczości, przeczytał wszystkie jego powieści i był bardzo podekscytowany spotkaniem swojego bohatera podczas specjalnej wycieczki do Londynu.
Towarzyszyli mu jego rodzice – Karen i David Macrae. Z hotelu Langham pojechali
limuzyną, w której czekali już Terry Pratchett i jego asystent, Rob Wilkins, do hotelu Soho, gdzie mieli uczestniczyć w konferencji prasowej. Pomiędzy Euanem a Terry’m od razu nawiązała się nić porozumienia.
Spotkanie dotyczyło jednej z najlepiej sprzedających się wówczas powieści Pratchetta - „Wiedźmikołaja”, którą postanowiono przenieść na duży ekran. Jego transmisja miała nastąpić w następne Święta Bożego Narodzenia. Na konferencji byli obecni przedstawiciele Sky One i RHI Entertainment. Po prezentacji, dotyczącej produkcji, salę udostępniono mediom. Euan dołączył do konferencji w naturalny sposób – podczas przerw odpowiadał na pytania, dotyczące jego niezwykłej wiedzy na temat twórczości Terry’ego Pratchetta i zafascynował wszystkich swoją niezwykłą wiedzą na temat powieści ze Świata Dysku.

Po konferencji Euan, jego rodzice i Terry udali się z wizytą do The Mob Film Company. Podczas podróży limuzyną, Euan i Terry rozmawiali bez przerwy jak starzy przyjaciele. Pisarz był pod wrażeniem chłopca – szczególnie wtedy, kiedy młody człowiek zaczął kwestionować zakończenia niektórych jego powieści i sugerować inne, jego zdaniem ciekawsze.
Kiedy dotarli do studia, Euan był całkiem zaabsorbowany szczegółami dotyczącymi produkcji – uważnie oglądał projekty i modele zamku, który miał zostać ukazany w filmie. Jako symbol swego podziwu, Euan podarował Pratchettowi butelkę szkockiej whiskey. Pisarz, ku zdumieniu chłopca, zaprosił go jako swego gościa na listopadowy zjazd miłośników Świata Dysku, który miał odbyć się w Hinckley. Pierwszy raz tamtego dnia Euanowi zabrakło słów.

Jednak pozbawienie mowy nie trwało długo i podczas lunchu, zachwyconemu tym, że siedzi naprzeciwko Terry’ego Pratchetta, Euanowi buzia się nie zamykała. Zanim nastąpiło pożegnanie, na chłopca czekała jeszcze jedna niespodzianka: otrzymał wielką torbę pełną dyskowych gadżetów, którymi mógł podzielić się z przyjaciółmi.

„Nasza podróż do Londynu była cudowna” – stwierdziła Karen Macrae. „Przed spotkaniem z Terry’m w ogóle się nie denerwowaliśmy, jest naprawdę przystępnym człowiekiem.” Promieniejąc, mając za sobą zachwycająco spędzony dzień, Euan nie mógłby nie zgodzić się ze słowami swojej mamy: „Terry jest super! Jest bardzo dowcipny!”
Terry Pratchett również wypowiedział się na temat tego spotkania: „Absolutna przyjemnością było dla mnie poznać tak wspaniałego młodego człowieka, jakim jest Euan. Niezwykle przyjemnie spędziliśmy ten dzień. Życzę mu wszystkiego dobrego w przyszłości.”

Fundacja Make-A-Wish przynosi wiele radości tym młodym ludziom, których dotknęła ciężka, nieuleczalna choroba. Jako, że są nią ograniczeni i z tego powodu nie mają tak dużo czasu na spełnianie marzeń, jak zdrowi ludzie, otrzymują pomoc z zewnątrz – dzięki wsparciu setek wolontariuszy, firm, celebrytów i indywidualnych sponsorów z całego świata, sprawia, że życzenia się spełniają – zupełnie jak w bajce, w której kolorowa wróżka potrafi na jeden moment zmienić wszystko za dotknięciem czarodziejskiej różdżki i odrobiną zaklętego pyłu, migoczącego w świetle słońca.

Euan zmarł w wieku lat 16.

źródło

Zobacz powiązane książki: Blask fantastyczny

Autor: Ratharienn